טרקטורון חשמלי עם סוללות ליתום ומצברי ג'ל

Alex

סוללות הליתיום תופסות מקום מרכזי בחיינו החשמליים. סוללות אלו החלו דרכם במחשבים ובטלפונים ניידים, והתפתחו לכלי-רכב חשמליים כגון אופניים, אופנועים, טרקטורונים, וכלי רכב היברידיים. ניתן לומר שטכנולוגיית הליתיום בצמיחה מתמדת והולכת להישאר איתנו לעשור הקרוב.

צוות הפיתוח של טומרייד החל לעבוד במרץ במטרה להביא לעולם הממונעים החשמליים לילדים את הדגמים הראשונים המתבססים על טכנולוגיית הליתיום. אנו חייבים לציין שזו הייתה משימה מורכבת בהרבה ממה שציפינו אך הייתה שווה את העבודה. בתור פורצי דרך בתחום נאלצנו לבצע מחקר מעמיק אשר בוחן בצורה מקיפה ויסודית את כל היבטי המעבר ממצברי ג'ל מסורתיים לסוללות הליתום המתקדמות. לאחר הבדיקות המקיפות הגענו להחלטה שללא צל של ספק המעבר הינו כדאי, הן מהבחינה המקצועית והשפעתה על ביצועי הטרקטורון והן מהבחינה הכלכלית כאשר מסתכלים על הטרקטורון כרכישה לטווח של מספר שנים.

אין בכוונתנו להציף אתכם באינפורמציה טכנית ומעמיקה שלא ממש תתרום להבנתכם אלא לתת לכם על קצה המזלג את היתרונות והחסרונות של המעבר ממצברי ג'ל המסורתיים לסוללות הליתיום המתקדמות.

יתרונות:

 1. משקל הסוללות:
  סוללות הליתיום קלות ביותר מפי 5 ממצברי ג'ל רגילים.
  אם עד היום משקל סוללות הג'ל היה עומד על 22.5 ק"ג, לאחר המעבר לסוללות הליתיום המתקדמות שלנו משקלם יעמוד על 4.2 ק"ג בלבד!.
  מדובר על הפחתה במשקל הטרקטורון של כ- 18.3 ק"ג!
  הבדל זה משמעותי כאין שני לו כשמדובר על מנועים חשמליים.
  הנתונים מתייחסים לסוללת V36 וולט עם 20 אמפר (AMP)

 2. מחזורי טעינה:
  בעוד מצברי הג'ל מאפשרים בממוצע כ - 256 הטענות, סוללות הליתיום מאפשרות בממוצע כ - 1,000 הטענות. מדובר על שדרוג חיי הסוללה בכמעט פי 4!

 3. גודל הסוללות (נפח):
  בנוסף ליתרון המשקל המשמעותי ישנו גם יתרון הגודל. סוללות הליתיום בעלות כחצי מנפח מצברי הג'ל הרגילים.

 4. מבנה הסוללות וצורתם:
  בניגוד למצברי ג'ל המסורתיים אשר מבנה המצבר הוא מלבני עם כניסות פלוס ומינוס בחלקו העליון של המצבר. את סוללות הליתיום ניתן לבנות במגוון צורות שונות ומשונות. אנו לקחנו יתרון זה וייצרנו סוללות ליתיום יעודיות המותאמות במיוחד למבנה הטרקטורון החשמלי כך שיתפוס מינימום מקום וימוקמו במקום האידיאלי עבור הרוכב ועבור הטרקטורון. הסוללות מגיעות בתוך תיק אריזה יעודי אשר מוגל להכיל את הסוללות עם אפשרות להוספת סוללה נוספת של 36 וולט!
  כן כן, שמעתם נכון, כל הדגמים החדשים שלנו מבוססי סוללות ליתיום יכולים להגיע עם סוללה כפולה ולמעשה להכפיל את טווח הנסיעה של הטרקטורון.
  עוד פיתוח ייחודי מבית TomRide.
  לאחר הכפלת הסוללות בטרקטורון, משך הנסיעה הרצופה ללא הטענות באמצע עומד על כ- 4.5 שעות עם טווח נסיעה של 35 ק"מ (הניסוי נערך עם אדם מבוגר במשקל 70 ק"ג).

 5. ריקון עצמי של הסוללה כשאינה בשימוש:
  סוללות הליתיום מתרוקנות בקצב של כ 5% לחודש בעוד שמצברי הג'ל הרגילים מאבדים במוצע כ 30% מטעינתם בכל חודש!

 

אז לאחר שציינו את יתרונות המעבר לסוללות ליתיום חובה עלינו לספר לכם גם על חסרונות המעבר. אומנם אין הרבה אך בכל זאת נציין אותם כאן.

חסרונות:

 1. עלות:
  סוללות הליתיום יקרות בהרבה ממצברי ג'ל רגילים והדבר מתבטה בצורה ברורה במחיר הסופי של הטרקטורון. אנו בTomRide מאמינים שעלינו לספק את המוצר הסופי הטוב ביותר ברמת גימור הטובה ביותר. לדעתנו האישית התועלת מסוללות הליתיום שווה את המחיר.

 2. רגישות לניצול מקסימלי:
  סוללות ליתיום רגישות לרמת ניצול מקסימלי. אין להביא את סוללת הליתיום לניצול מתחת ל 10%. אליכך, הטמענו בסוללות הליתיום שלנו רמת BMS שתפסיק את פעולת הסוללה עוד לפני שמגיעים לרמות ניצול שעלולות לגרום נזק כלשהו.

*ניתן להזמין את הטרקטורון עם סוללות ליתיום או מצברי ג'ל לפי בחירה.