ממונעים חשמליים לילדים - לא מה שהכרתם

electric quad TomRide kids

תחום הממונעים החשמליים לילדים התרחב פלאים בשנים האחרונות.
אם פעם הסתפקנו בטרקטורון פלסטיק V12 שהחזיק מעמד חודשים בודדים, כיום אנו נמצאים בעולם חדש לחלוטין. הנהנים הגדולים ביותר מהממונעים של הדור החדש הם כמובן הילדים.

תחום הטרקטורונים החשמליים לילדים נחלק לשתי קבוצות:
1. טרקטורונים העשויים מפלסטיק - מגיעים לרוב עם עוצמת מתח של V12 ויכולים להגיע גם ל- V24.
2. טרקטורונים אמיתיים שהותאמו לילדים - מגיעים לרוב עם עוצמת מתח של V36 אך ישנם דגמים פשוטים בעלי עוצמת מתח של V24.

הטכנולוגיה של היום מאפשרת לצרכן לרכוש טרקטורון חשמלי שהינו למעשה טרקטורון אמיתי לחלוטין, שבעבר היה מונע על-ידי מנוע בנזין, אך עבר הסבה מיוחדת למנוע חשמלי. חשוב לציין, שבעבר אותם טרקטורונים בעלי מנועי בנזין היו מוצפים בתקלות ובעיות ולא יכלו לספק אותו בסיס לרכיבה המוצע כיום ע"י הטרקטורונים החשמליים המתקדמים שפותחו.

במאמר זה לא נדון ביתרונות ובחסרונות של כל סוג אלא בנושא היותר מעניין: היכולת לספק לילד כבר מגיל צעיר מיומנויות בסיסיות לנהיגת שטח שאיתם יוכל להתקדם ולהתפתח.
רכיבת שטח (ולא משנה אם זה אופנוע, ג'יפ או טרקטורון) משפרת את יכולת הריכוז של הרוכב הצעיר, מספקת ביטחון להתמודדות במצבי לחץ ומהווה כשלעצמה פעילות גופנית שרק מי שרוכב יוכל להבין. בעולם הטכנולוגי שאנו נמצאים בו, הרבה מאוד ילדים (וגם הורים) נגררים להתנוונות מול הספה והמחשב ושוכחים עד כמה כיף ומהנה זה לצאת לשטח וליהנות מפעילות ספורטיבית.
הטרקטורונים החשמליים של היום מאפשרים לכל המשפחה להתאחד שוב למטרה משותפת וליהנות יחדיו מפעילות מוטורית. הילד חווה חוויה בלתי רגילה הממלאת אותו אושר, ואין הורה מאושר יותר מזה הרואה את ילדיו מתמודדים מול אתגרים וצולחים אותם בהצלחה. כמובן שהדבר אינו פשוט ודורש מיומנות שתירכש עם הזמן על ידי הרוכב. אך חשוב לציין שבממונעים החדשים הנמצאים כיום בשוק קיימת הגבלת מהירות ייחודית הנשלטת ע"י ההורה ומגבילה את הטרקטורון למצבי מהירויות שונים לפי מידת מיומנותו של הרוכב הצעיר.

 

מנגנוני בטיחות ויתרונות מובהקים לטרקטורונים החשמליים של ימינו:

- חיישן בלם המפסיק את פעולת המונע כאשר לוחצים על אחת מידיות הבלם, גם כשהמצערת פתוחה.

- הגבלת מהירות מובנית. 

- חיישן חום מנוע אשר מפסיק את פעולת המנוע לפני שיתחמם וייצור נזק למכלולים.

בעבר, כשהיינו ילדים היינו נוסעים ללא שום בקרה על מידת העומס שאנו מפעילים על הכלי. היינו נוסעים עד שמשהו היה קורה, גם זו דרך ללמוד אך כמובן שעדיפה החלופה הבטוחה והזולה.
במנועים החשמליים שלנו ישנן אפס תקלות עם רמת אמינות יוצאת מן הכלל. המנוע החשמלי מכוון להפסיק את פעולתו לפני שנגרם נזק למנוע עצמו, אי לכך ניתנת אחריות מלאה על המנוע והבקר החשמלי (למידע נוסף על תנאי האחריות לחץ כאן)

*בעניין זה חובה לדעת שישנה חשיבות עליונה לגודל המנוע ולאיכותו. בניגוד למנועי בנזין הלוגיקה קצת שונה. כפי שחונכנו, ככל שהמנוע גדול יותר כך התקלות רבות יותר ויקרות יותר. במנוע חשמלי המצב הפוך. ככל שהמנוע החשמלי גדול יותר כך הוא מתאמץ פחות, מתחמם פחות, צורך פחות חשמל ומכאן מיצר פחות תקלות ומאפשר טווח נסיעה ארוך יותר.
מנועים חשמליים נמדדים בכמות הוואט וסיבובי מנוע (ס"לד) אותם הם מסוגלים לייצר. ככל שהמנוע החשמלי קטן יותר, נדרשים יותר סיבובי מנוע על מנת ליצר את אותם ביצועים המקבילים למנוע חשמלי גדול יותר. כמובן שסיבובי מנוע גבוהים מקצרים את חיי המנוע וגורמים לבלאי גדול עקב עבודה מאומצת. אצלנו בטומרייד כל הדגמים פותחו ויוצרו בהרמוניה אלקטרונית על מנת לספק את הביצועים הטובים ביותר תוך חסכון באנרגיה ובתצרוכת סוללה.

 

לידיעתכם, טרקטורונים הממונעים על-ידי בנזין מצריכים רשיון נהיגה החל מגיל 8 ומאושרים לנסיעה רק במסלולים מורשים.

לסיכום, היום אנו רוכשים לילדינו טרקטורון חשמלי שהינו נכס אמיתי, שעל הילד לטפל ולשמור עליו. הטרקטורון החשמלי החדש מזמן לילד אפשרות לרכוש מיומנויות נהיגה זהירה ובטוחה בצד פיתוח תכונות אישיות חשובות של ריכוז, ביטחון אישי וגילוי אחריות. הטרקטורון מאפשר לילד ולכל המשפחה בילוי משותף תוך חווית למידה, הנאה וצמיחה כבר מגיל צעיר.